Strona główna Bez kategorii Teatr i rozrywka w starożytności

Teatr i rozrywka w starożytności

297
PODZIEL SIĘ
Rozrywka wywierała w I wieku gigantyczny wpływ na masy. Istotne miasta cesarstwa rzymskiego miały teatry, amfiteatry bądź cyrki, a co poniektóre miały wszelkie te trzy obiekty. W pewnej publikacji można przeczytać: „Widowiska wiązały się z niebezpieczeństwem oraz podnieceniem graniczącym z szaleństwem, i bezustannym rozlewem krwi”. Powożący rydwanami mieli stroje o odmiennych odcieniach, a każda drużyna reprezentowała wyznaczoną grupę społeczną lub polityczną. Na widok własnych faworytów kibice żywiołowo wiwatowali.
Woźnice cieszyli się taką popularnością, że ludzie ozdabiali swe domy ich portretami, a im samym wypłacano gigantyczne sumy pieniędzy.
W miastach odbywały się też krwawe walki gladiatorów oraz walki z dzikimi zwierzętami, nagminnie toczone bez uzbrojenia. Złoczyńców skazanych na śmierć odziewano niekiedy w skóry, co miało ich upodabniać do zwierząt, oraz rzucano na pożarcie planowo wygłodzonym bestiom; takiej śmierci akompaniowały niewyobrażalne tortury. Osoby oddające się tak okropnej rozrywce, zatraciły wszelkie poczucie etyki.
Teatr najlepszą rozrywką
Budowla, gdzie organizowano różnego rodzaju widowiska i przedstawienia sceniczne – tragedie, komedie, występy taneczne oraz muzyczne. W teatrach często przedstawiano spektakle różnej treści. Teatry zaczęto wznosić w Grecji ok. V w. p.n.e. i z nieraz wybudowano je w wielu sporych miastach.
Ponieważ starożytni Grecy tak umiejętnie oraz dokładnie konstruowali teatry, publiczność mogła poprawnie widzieć i słyszeć wystawiane sztuki. Przedstawienia teatralne wywodziły się ze świąt urodzaju, obchodzonych dla uczczenia żniw i winobrania, oraz z poglądów dotyczących śmierci oraz odnawiania się życia. Te orgiastyczne święta obchodzono ku czci Dionizosa, mitycznego boga wina oraz urodzaju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here