Strona główna Rozrywka Rozrywka, relax oraz problemy?

Rozrywka, relax oraz problemy?

517
PODZIEL SIĘ

Legendarne formy rozrywki często nie uczą działania, lecz bezczynności. Za przykład niech posłuży telewizja. W książce „Co robić po wyłączeniu telewizora” zapisano: Z samej swej natury (telewizja) przyzwyczaja nas do bezczynności: rozrywka, a nawet uczenie się przychodzi nam bez trudu, bez wysiłku twórczego. Oczywiście nawet bierny relaks może mieć pewną wartość. Lecz jeżeli zabiera nadmiernie wiele czasu, ograbia z nader kosztownych możliwości.

Wielu się przekonało, że zajęcia wymagające aktywności, a nie bierności, dają więcej satysfakcji, niż wolno by przypuszczać. Co poniektórzy odkryli, iż przyjemne są spotkania, na jakich ktoś czyta na głos. Inni oddają się przeróżnym hobby, na przykład grze na jakimś instrumencie lub ewentualnie malowaniu obrazów. Można też aranżować wspólne eskapady lub spotkania w gronie przyjaciół itp. Należyte witryny ma też odpoczynek na świeżym powietrzu. Niektóre rodziny aranżują biwaki, wędkują, idą po lasach, szlakach górskich, urządzają spływy kajakowe oraz tym podobne atrakcje. Dzieci są oczarowane.

Kłopot połączony z rozrywkami, zwłaszcza z niektórymi płatnymi, polega na tym, że wielokrotnie wcale nie pomagają się odprężyć ani nie dają zadowolenia. Gdy na przykład jakaś drużyna sportowa przegrywa, jej sympatycy są wielokrotnie przygnębieni, zawiedzeni, nawet rozzłoszczeni. Oglądanie meczu nie powoduje im w owym czasie żadnej radości. Dodatkowo od uczestników płatnych imprez rozrywkowych oczekuje się zazwyczaj szablonowego przyglądania się, a nie współdziałania. W miejsce brać czynny udział, jesteś wyłącznie biernym widzem. Może to oddziaływać ujemnie na zdrowie oraz na umiejętność utrzymywania kontaktu z drugimi. Z poniektórymi rodzajami rozrywki wiąże się jeszcze inny problem: nie dająca się przewidzieć riposta publiczności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here