Strona główna Ogólna Przedstawienia teatralne i zabawa w epoce starożytnych

Przedstawienia teatralne i zabawa w epoce starożytnych

294
PODZIEL SIĘ

Zabawa wywierała w I wieku kolosalny wpływ na masy. Istotne miasta imperium rzymskiego miały teatry, amfiteatry czy też cyrki, a niektóre miały wszelkie te trzy obiekty. W pewnej publikacji wolno przeczytać: „Widowiska łączyły się z niebezpieczeństwem i podnieceniem graniczącym z szaleństwem, oraz bezustannym zalewem krwi”. Powożący rydwanami mieli stroje o odmiennych odcieniach, a każda drużyna reprezentowała wyznaczoną grupę społeczną bądź polityczną. Na widok swych faworytów kibice dynamicznie wiwatowali.

Woźnice cieszyli się taką famą, że ludzie ozdabiali swe domy ich portretami, a im samym wypłacano wielkie sumy pieniędzy. W miastach odbywały się również krwawe walki gladiatorów oraz walki z dzikimi zwierzętami, częstokroć toczone bez broni. Złoczyńców skazanych na śmierć ubierano czasami w skóry, co miało ich upodabniać do zwierzaków, i rzucano na pożarcie naumyślnie wygłodzonym bestiom; takiej śmierci towarzyszyły niewyobrażalne tortury. Osoby oddające się tak koszmarnej rozrywce, zatraciły wszelkie poczucie etyki.

Budowla, gdzie organizowano różnego rodzaju widowiska i przedstawienia sceniczne – tragedie, komedie, występy taneczne i muzyczne. W teatrach często wystawiano spektakle rozmaitej treści. Teatry zaczęto wznosić w Grecji ok. V w. p.n.e. i z w pewnych sytuacjach wybudowano je w wielu wielkich miastach. Albowiem starożytni Grecy tak umiejętnie oraz rzetelnie budowali teatry, publiczność mogła porządnie widzieć i słyszeć wystawiane sztuki. Przedstawienia teatralne wywodziły się ze świąt urodzaju, obchodzonych dla uczczenia żniw oraz winobrania, oraz z poglądów dotyczących śmierci oraz odnawiania się życia. Te orgiastyczne uroczystości celebrowano ku czci Dionizosa, mitycznego boga wina oraz urodzaju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here