Strona główna Ogólna Ogrzewanie – zaawansowane technicznie, współczesne oraz przyjazne dla środowiska

Ogrzewanie – zaawansowane technicznie, współczesne oraz przyjazne dla środowiska

176
PODZIEL SIĘ

Projektując swój wyśniony lokal mieszkalny, od razu należałoby zastanowić się, jaki zastosujemy w nim układ nagrzewania. Zależnie od wyboru bowiem systemu ogrzewania od razu na etapie budowy będzie nieodzowne zastosowanie pewnych rozwiązań technicznych, uwzględniających sprawy ogrzewania. Aktualnie jest wiele rodzajów systemów grzewczych, zaczynając od standardowych, innymi słowy wstawienia pieca grzewczego na węgiel lub też drzewo, poprzez ogrzewanie gazowe, elektryczne czy na olej opałowy. Każde z tych rozwiązań ma własne mocne i słabe strony, wskutek tego wypada wybrać system perfekcyjny dla konkretnego przypadku.

Czasami uwarunkowania dyktują miarodajne rozwiązania, na przykład może zaistnieć taka sytuacja, kiedy tak właściwie konstruowany dom będzie znajdował się w terenie objętym programem środowiskowym, pozwalającym wyłącznie na zastosowanie takiego systemu ocieplania, jakie będzie pro-ekologiczne. Z kolei fakt braku w bliskości nieruchomości budowniczej sieci instalacji gazowej wywoła eliminacje, już na starcie, myśli o ogrzewaniu gazowym domu, które jest przydatne, relatywnie tania jest infrastruktura niebezużyteczna do tego rodzaju ogrzewania i jest to system dość korzystny cenowo.

W ostatnim czasie coraz bardziej legendarne staje się ogrzewanie domu za pomocą wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Do w najwyższym stopniu znanych należą: kolektory słoneczne, pompa ciepła i przydomowa elektrownia wiatrowa. Kolektory słoneczne umieszczane są lub na dachu budynku, albo też obok niego, na szczególnych podstawach. Niemniej jednak to źródło ogrzewania może służyć jedynie jako uzupełniające źródło ciepła, zwłaszcza w miesiącach wiosennych i letnich, kiedy jest najogromniejsze nasłonecznienie. Zastosowanie pompy ciepła to interesujące rozwiązanie, jednakże relatywnie kosztowne. Jest to dochodowa forma ogrzewania domu, jeżeli jest on relatywnie kolosalny – nie opłaci się tego rodzaju inwestycja przy domu na przykład 100 metrowej przestrzeni. Przeznaczenie przydomowej elektrowni wiatrowej to zajmujące rozwiązanie, taka inwestycja może przez kilkadziesiąt lat zagwarantować nam źródło ciepłej wody, służącej zarówno do ocieplania obiektu, jak również i do celów bieżących pragnień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here