Strona główna Technologia Nowoczesne technologiczne nowinki – czy rzeczywiście ich potrzebujemy?

Nowoczesne technologiczne nowinki – czy rzeczywiście ich potrzebujemy?

355
PODZIEL SIĘ

Wszechobecne reklamy napadają każdego dnia nowościami. Na co dzień jesteśmy wprost zasypywani lawinami wiadomości o nowych produktach – użytecznych lub też nie – oryginalnych nurtach w modzie, przeróżnych „must have tego lata czy zimy”, innowacyjnych gadżetach elektronicznych.

Możemy przebierać i kupować, co wyłącznie chcemy, ciągle nowsze oraz poprawniejsze, niemniej jednak czy by z pewnością wymagane? Postęp technologiczny i cywilizacyjny dostarczył wielkie zmiany. Niewątpliwie dużo z nich to zmiany na poprawniejsze, bez postępu i wynalazków nie można by było choćby leczyć pewnych chorób lub kuracja byłaby trudniejsza – na przykład to naturalnie dzięki laparoskopowi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych stało się o niebo wygodniejsze oraz mniej wyczerpujące dla pacjentów.

Niemniej jednak większość tego, co zaoferował nam postęp, to rzeczy kompletnie bezużyteczne, albowiem jakkolwiek komputer wyprodukowany wczoraj nie różni się aż tak bardzo od tego, jaki zszedł z linii wytwórczej dziś. Z jakiej przyczyny w związku z tym producenci mówią coś innego?

To proste – by więcej sprzedać oraz więcej zarobić! Kiedyś towary produkowano po to, żeby zaspokoić potrzeby ludzi, teraz za pomocą reklamy wzbudza się w ludziach potrzeby, których wcześniej nie odczuwali, by zapewnić sobie rynek zbytu na bezustannie innowacyjne produkty, których bez reklamy z pewnością nikt by nawet nie zauważył.

Znane powiedzenie uczy, że lepsze jest wrogiem stosownego, co oznacza, że jeśli coś jest porządne, to nie należy próbować tego poprawiać, bo wolno to tylko zepsuć. Jednak czy na pewno? Jeśli tak by było, to wszelki postęp techniczny nie miałby najmniejszego sensu a nauka prawa żywota. A jednakże przedstawiciele nauki i profesjonaliści z dziedziny technologii od wieków nie ustają w wymyślaniu coraz to oryginalnych wynalazków. Czy są one niekorzystne? Ewidentnie, że są wymagane.

Dzięki wynalazkom życie ludzkie staje się coraz łatwiejsze oraz przyjemniejsze. Jakkolwiek gdyby nie bracia Lumiere – prekursorzy dzisiejszej kinematografii – dziś nie moglibyśmy korzystać z seansów kinowych czy oglądać filmów w domu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here