Strona główna Dom Jak zaplanować rozmieszczenie światła w mieszkaniu?

Jak zaplanować rozmieszczenie światła w mieszkaniu?

549
PODZIEL SIĘ

Odpowiednie oświetlenie w domu czy mieszkaniu ma bardzo istotny aspekt. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego stwierdzenia. Należy zaznaczyć, że właściwie dobrane lampy – i dodatkowo odpowiednio rozmieszczone – ułatwiają wykonywanie rozmaitych czynności. Dzięki temu łatwiej jest nam realizować konkretne zadania, jak choćby przygotowywanie posiłków czy kwestie papierkowe itp.

Poza tym nasze oczy niepotrzebnie nie męczą się, co ma wpływ na dobre samopoczucie i prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Warto bowiem wiedzieć, że zmęczone oczy często powodują ogólne rozdrażnienie czy bóle głowy, które odejmują całą radość z konkretnego dnia… Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób przykłada tak dużą wagę do prawidłowego zaplanowania tej kwestii. O czym trzeba pamiętać decydując się na konkretne lampy? Najważniejsze informacje na ten temat zostały przedstawione w poniższym artykule.

Warto zaznaczyć, że wyróżniamy oświetlenie główne i pomocnicze. W każdym pomieszczeniu musi znajdować się ten pierwszy rodzaj. Istotne jest to, aby lampy zostały umieszczone na środku konkretnego pomieszczenia. Dzięki temu zapewnią one równomierne natężenie światła w każdej części salonu, pokoju dziecięcego czy łazienki itp. Wybierając lampy należy zwrócić uwagę także na barwę światła. Wiele osób popełnia błąd i decyduje się na pierwsze z brzegu elementy.

Zobacz bogaty asortyment produktów oświetleniowych – lampy elewacyjne e-klosz, plafony, kinkiety i inne!

Niestety, jest to bardzo nieodpowiednie podejście do tematu, które ma wpływ na jakość realizowanej pracy (bo nie brakuje osób, które wykonują czynności biurowe także w zaciszu własnego mieszkania czy na przykład uzupełniają rozmaite dokumenty związane z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej itp.) oraz samopoczucie. Trzeba podkreślić że światła bardzo ciepłe i ciepłe powinny być stosowane w pomieszczeniach, gdzie zależy nam przede wszystkim na wypoczynku. Natomiast zimne tam, gdzie chcemy skupić się i poprawić naszą koncentrację.

Trzeba podkreślić, że wyróżniamy również oświetlenie pomocnicze. Dużo osób stosuje w pomieszczeniach tylko oświetlenie główne, co nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Wszystko dlatego, że gdzieniegdzie potrzeba dodatkowego źródła światła, które pozwoli nam swobodnie wykonywać pewne czynności. Gdzie powinno być zastosowane oświetlenie pomocnicze? Między innymi w kuchni. Zazwyczaj dzieje się tak, że w większych gabarytowo pomieszczeniach oświetlenie główne znajduje się nad stołem. Natomiast posiłki często są przygotowywane z boku.

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że nie brakuje czynności związanych z gotowaniem, które wymagają doskonałej widoczności (jak choćby krojenie itp.). W związku z tym zaleca się, aby tam też zastosować źródło oświetlenia pomocniczego, jak choćby kinkiety zlokalizowane na ścianach. Dzięki temu można zagwarantować sobie zdecydowanie większe bezpieczeństwo. Ponadto oświetlenie pomocnicze powinno być zastosowane na przykład w sypialni, gdzie ludzie często przed snem spisują najważniejsze rzeczy, które muszą wykonać nazajutrz, lub po prostu czytają książki itp.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here